Oni popracują krócej, czyli nowy, niższy wiek emerytalny w Niemczech

BE_seniors

Jedni podnoszą, inni obniżają. Niemiecki Bundestag uchwalił pakiet ustaw, który między innymi obniżył wiek emerytalny dla części obywateli. Za zachodnią granicą pracować będą do 63 roku życia. Od  początku lipca w Niemczech obniżono wiek emerytalny dla części obywateli. Zmiana ta umożliwia osobom, które od 45 lat płaciły składki na ubezpieczenie społeczne, przejść na pełnopłatną niemiecką emeryturę w wieku 63 lat.

Problematyczne okazuje się jednak to, że do stażu pracy można zaliczyć okresy bezrobocia, o ile nie wystąpiły w ciągu ostatnich dwóch lat przed osiągnięciem 63. roku życia. To obostrzenie zostało narzucone na prośbę koalicji rządowej, która uznała, że wprowadzenie nowych zasad pełnopłatnych emerytur sprawi, iż osoby do nich uprawnione masowo zaczną rezygnować z pracy przed osiągnięciem nowego wieku emerytalnego.

Za ustawą głosowało większość posłów obecnej niemieckiej koalicji rządowej złożonej z partii CDU, CSU i SPD. Zdaniem niemieckiej Minister Pracy, Andrei Nahles (SPD) nowe przepisy są pewnego rodzaju aktem sprawiedliwości wobec pracujących najdłużej, jak również możliwością odwdzięczenia się tym, którzy poprzez swoją ciężką pracę doprowadzili do obecnie trwającego w Niemczech dobrobytu. Jej zdaniem taka decyzja rządu była wymagana w imię społecznej solidarności, która również wpływa i oddziałuje na siłę niemieckiej gospodarki.

Pracodawcy z kolei ostrzegają przed rosnącym problemem wynikającym z braku fachowców na rynku pracy. Zdaniem prezesa Federalnego Związku Niemieckiego Przemysłu (BDI) Ulricha Grillo, demografia nieubłagalnie nakazuje podwyższać wiek emerytalny. Z kolei Niemcy podejmują decyzję odwrotną, co może mieć wpływ na znaczny spadek liczby fachowców w kraju w kolejnych latach.

Według badań przeprowadzonych na Zachodzie, większość niemieckich obywateli popiera wprowadzenie nowej reformy emerytalnej. Tylko 22% ankietowanych twierdzi, że zmiany w emeryturach idą w złym kierunku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>