Obowiązujące w Niemczech klasy podatkowe

klasy podatkowe w Niemczech

Osoby przebywające i pracujące na terenie Niemiec powinny  mieć świadomość faktu, że w tym kraju zupełnie inaczej wygląda system podatkowy niż w Polsce. W Niemczech wyróżnia się aż 6 klas podatkowych, które klasyfikują podatników uzależniając ich status w zależności od sytuacji materialnej, jak również społecznej. I tak, niemieckie przepisy podatkowe rozróżniają klasę podatkową dla osób żyjących samotnie, dla osób wychowujących samotnie dziecko, jak również klasy związane bezpośrednio z wielkością dochodów w gospodarstwie domowym, od których oblicza się podatek dochodowy od osób fizycznych. Posiadanie wiedzy w tym zakresie jest szczególnie cenne, gdy i nam przypada rozliczać się z niemieckim fiskusem.

Wysokość naliczonego niemieckiego podatku dochodowego uzależniona jest od przynależności podatnika do określonej klasy podatkowej. Po ustaleniu, w której klasie dana osoba się znajduje, zgodnie z właściwą tabelą podatkową wyznacza się stawkę podatku dochodowego. Skąd jednak wiedzieć, do jakiej klasy podatkowej w Niemczech się należy?

I klasa podatkowa – dla osób żyjących samotnie

Klasa ta przeznaczona jest dla osób samotnych, rozwiedzionych, owdowiałych, żyjących w separacji lub konkubinacie.

II klasa podatkowa – dla osób samotnych z dzieckiem

Klasa ta przeznaczona jest dla osób samotnie wychowujących dziecko lub dzieci oraz tych, które na skutek śmierci współmałżonka pozostają jedynymi żywicielami rodziny.

III klasa podatkowa – dla osób mających na swoim utrzymaniu bezrobotnego małżonka

Klasa ta przeznaczona jest dla osób żyjących wspólnie w związku małżeńskim, którzy mają nieograniczone prawo podatkowe. Przysługuje ona małżeństwom, w którym jedna osoba nie pracuje lub osiąga bardzo niskie dochody, należąc jednocześnie do V klasy podatkowej.

IV klasa podatkowa – dla małżonków, którzy oboje osiągają dochody

Klasa ta przeznaczona jest dla małżonków posiadających dochody na zbliżonym do siebie poziomie.

V klasa podatkowa – gdy jeden z małżonków uzyskuje wyższe, a drugi niższe dochody

Klasa ta przeznaczona jest dla małżonków, którzy mają znacznie różniące się od siebie wysokości osiąganych przychodów zwłaszcza, gdy jeden ze współmałżonków osiąga bardzo niskie dochody.

VI klasa podatkowa – w przypadku dochodów z co najmniej dwóch stosunków pracy

Klasa ta przeznaczona jest dla osób, które posiadają wynagrodzenie, mając kilka źródeł dochodów jednocześnie, uzyskiwanych od różnych pracodawców.

Więcej na temat niemieckich klas podatkowych, a także tego jak rozlicza się zwrot podatku z Niemiec można znaleźć na stronie ZwrotPodatkuNiemcy.pl w dziale klasy podatkowe lub klikając tutaj.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>