Nowości podatkowe w Niemczech od 2014 roku

system podatkowy w Niemczech

Lata 2013 – 2014 wywołują sporo szumu w przepisach podatkowych w Niemczech. Dużo zmian z zakresu polityki budżetowej ma lub będzie miało miejsce w tym okresie, a co za tym idzie, zmiany w podatkach odczują wszyscy mieszkający za zachodnią granicą. Gruntownej zmianie podlegają od nowego roku przepisy obowiązujące w Niemczech związane z opodatkowaniem przedsiębiorstw, jak również z prawa podatkowego w zakresie kosztów podróży oraz przepisy dotyczące podstawowej kwoty wolnej od podatku.

Nowe przepisy podatkowe wprowadzone w latach 2013-2014 do systemu prawnego w Republice Federalnej Niemiec mają za cel poprawienie systemu poboru podatków od przedsiębiorstw, które funkcjonują te terenie Niemiec. Ponadto mają one doprowadzić do zmniejszenia obciążeń podatkowych względem pracowników zatrudnionych w takich firmach. Tym samym już od 2013 roku obowiązuje podwyższona stawka o dokładnie 126 euro, stanowiąca minimum egzystencji, czyli tzw. kwota wolna od podatku, służąca do zapewnienia pracownikom czystego, nieopodatkowanego dochodu na poziomie zapewniającym podstawowe środki do życia w Niemczech. Z kolei od 2014 roku stawka minimum egzystencji została podniesiona o kolejne 224 euro.

W związku ze wskazanymi zmianami, osoby zatrudnione w Niemczech będą płaciły mniejszy podatek dochodowy od uzyskanych przez siebie zarobków, a podwyżkę minimum odczują przede wszystkim  osoby o najniższych dochodach, w tym więc pracownicy pracujący tylko dorywczo, pracownicy sezonowi lub osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasu pracy, oraz ci wszyscy, którzy pracują za najniższe stawki wynagrodzenia.

System prawny w Niemczech cechuje najbardziej złożony na świecie system aktów prawnych dotyczących prawa podatkowego. Jest on bardzo rozbudowany i na każdym kroku wymaga wprowadzania licznych zmian i poprawek celem udoskonalenia obowiązujących przepisów. Zmiany jakie nastąpiły w ubiegłym roku i jakie mają nadejść w obecnym mają na celu dopasowanie niemieckiego systemu podatkowego do współczesnych realiów.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>