Nowość od 2014 roku – podatek turystyczny w Berlinie

noclegi w Berlinie

Początek roku 2014 to dla turystów przebywających w Berlinie większe wydatki. Z nowym rokiem władze stolicy Niemiec zadecydowały wprowadzenie nowego podatku. Podatek miejski, który od 2014 roku obowiązuje w Berlinie jest obciążeniem „typowo turystycznym”. Zapłacą go osoby w cenie droższych o 5% noclegów w hotelach, hostelach, czy nawet na kempingach. Jednak opłata nie trafi do właścicieli zarządzających noclegami, tylko do budżetu miasta.

Podatkiem w hotele

Niemiecka stolica jest trzecią po Paryżu i Londynie, do której najczęściej podróżują turyści. Dla przykładu, w 2010 roku spędzili oni ponad 20 milionów nocy w berlińskich hotelach. Władze miasta szacują, iż dzięki wprowadzeniu nowego podatku uzyskają oni od turystów nawet 25 milionów euro rocznie.

Dzięki zwiększonemu zainteresowaniu turystów Berlinem, miasto to za Hamburgiem i Bremen chce wprowadzić dodatkowe opłaty, które planuje przeznaczyć na utrzymanie i poprawę atrakcyjności stolicy Niemiec. Właściciele hoteli i hosteli nie są zadowoleni z pomysłu władz miasta, uważając, że podatek jest niesprawiedliwy, ponieważ nie obejmuje taksówkarzy, muzeów, itp.

Podatek odczują turyści nocujący w Berlinie mniej niż 21 dni, co oznacza, że przebywając w stolicy Niemiec powyżej 3 tygodni odczuwalne będą niższe opłaty za nocleg.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>