Na emeryturę uzbierasz w całej Europie. Przedstawiamy strategię emerytalną dla Polaków! Cz.1

emerytura

Od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej, nasi obywatele mogą liczyć na wyższą emeryturę, jeżeli w ciągu swoich lat pracy podejmowali także pracę za granicą. Dla przykładu, dzięki zatrudnieniu na Zachodzie, polsko-niemiecka umowa o zabezpieczeniu socjalnym §Fremdrentengesetz reguluje kwestię niemieckiej emerytury dla Polaków.

Polscy pracownicy zatrudnieni legalnie za granicą na umowę o pracę mają obowiązek być ubezpieczonymi w państwowych systemach emerytalnych w danym kraju. Składkę najczęściej odprowadza za nich pracodawca, choć także osoby samozatrudnione coraz częściej odprowadzają takie składki na poczet późniejszej emerytury. Wysokość tych składek, ale również okres zatrudnienia za granicą i osiągnięcie wieku emerytalnego mają wpływ na wysokość emerytury wypłacanej zza granicy.

Przykład z Zachodu

Warunkiem otrzymywania niemieckiej emerytury przez Polaków jest minimum pięć lat pracy u zachodnich sąsiadów. Musi to być praca legalna, czyli taka, w której pracodawca odprowadzał za pracowników składki na ubezpieczenie emerytalne. O emeryturę z Niemiec obecnie mogą starać się Polacy, którzy ukończą 65 rok życia za okres mieszkania i pracy na Zachodzie.

Jedna emerytura z zagranicy, druga z Polski

Zasadą obowiązującą w krajach członkowskich Unii Europejskiej jest tzw. koordynacja emerytur. Polega ona na tym, że do emerytury wliczają się wszystkie okresy zatrudnienia z różnych państw członkowskich niezależnie od tego, gdzie dana osoba pracowała. Obliczenia wysokości świadczeń emerytalnych biorą pod uwagę więc pełny staż pracy, niemniej jednak z danego kraju można liczyć jedynie na określony procent emerytury, odpowiadający odprowadzanym w nim składkach. Wspólnotowa koordynacja systemów ubezpieczenia społecznego dokonuje więc sprawiedliwego rozporządzania środkami przeznaczonymi na świadczenia dla swoich pracowników.

Chcesz wiedzieć więcej o europejskiej emeryturze? Czytaj koniecznie dalszą część artykułu: Na emeryturę uzbierasz w całej Europie. Przedstawiamy strategię emerytalną dla Polaków! Cz.2

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>