ELStAM – elektronische Lohnsteuerkarte

elektronische Lohnsteuerkarte

2013 rok to zapowiedź wielkich zmian w systemie podatkowym w Niemczech. Obiecywane już od kilku lat zastąpienie papierowych kart podatkowych (Lohnsteuerkarte) w tym kraju na elektroniczne nośniki danych zrewolucjonizuje urzędnicze stanowiska w całym kraju. Każdy pracujący w Niemczech od nowego roku będzie zobowiązany do składania elektronicznego rozliczenia. Z tego względu wszyscy Polacy pracujący w Niemczech, rozliczą swój podatek dochodowy z niemieckim urzędem skarbowym od nowego roku na podstawie elektronicznej karty podatkowej. Ponadto wejdzie w życie nowy, bo elektroniczny system obsługi podatników, czyli ELStAM – elektronische Lohnsteuerkarte. Z kolei karty papierowe w Niemczech pójdą na zawsze w odstawkę.

Wprowadzenie niemieckich elektronicznych kart podatkowych miało nastąpić już od kilku lat, jednak chaos administracyjny jaki wywołało to rozwiązanie sprawił, że dopiero od 2013 roku żywot stracą papierowe zaświadczenia oraz karty podatkowe w Niemczech. Elektroniczny system rejestracji podatników ułatwi życie pracownikom, którzy rozpoczynając pracę w tym kraju będą musieli posiadać jedynie dokument identyfikacyjny (ID-Nummer) oraz dokument potwierdzający ich datę urodzenia.

W nowym systemie dane pracowników, które są wykorzystywane do naliczenia odpowiedniego podatku dochodowego będą przekazywane pracodawcom tylko i wyłącznie poprzez odpowiednie instytucje administracji podatkowej. Podjęcie pracy w Niemczech oznaczać będzie, że pracodawca sam ściągnie niezbędne dane z urzędu i na ich podstawie określi pracownikowi podatek dochodowy od osiąganego wynagrodzenia. Dane te będą gromadzone i przechowywane w Bundeszentralamt für Steuern, czyli w Federalnym Urzędzie Podatkowym. Warto więc, w sytuacji gdy zaistniały jakieś zmiany ważne dla urzędu podatkowego związane z naszym zatrudnieniem w Niemczech zgłosić je jeszcze w tym roku, aby w elektronicznym systemie istniały przy naszym ID-Nummer poprawne dane.

Opóźnienie wprowadzenia systemu ELStAM wynikało głównie z problemów technicznych w czasie testowania obsługi centralnej bazy danych podatników. Sami podatnicy w Niemczech również nie czują się przygotowani na tak duże zmiany, dlatego z obawą patrzą na nadchodzący nowy rok podatkowy.

O tym, jak trudny jest proces przejścia z papierowej karty podatkowej na elektroniczną kartę niech świadczy fakt, iż elektroniczna karta podatkowa miała już obowiązywać w Niemczech od początku 2012 roku, a tylko dlatego przesunięto na 2013 rok termin wprowadzenia centralnej bazy danych podatników, iż niemiecką administrację podatkową zaskoczyły nieprzewidziane problemy przy testowaniu systemu. Naszym zdaniem przejście na system elektroniczny spowoduje chaos administracyjny w Niemczech, gdyż wprowadzono w życie coś, do czego podatnicy nie są przygotowani. Jednak niemiecki rząd federalny nie odpuści, a efekty tej decyzji poznamy już niebawem. Pozostaje tylko nadzieja, że biurokracja w systemie podatkowym zniknie i nie zapłaci za nią sam podatnik.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>