Czy szykują się tańsze loty na Zachód? Niemcy zrezygnują z podatku lotniczego

podatek lotniczy

Podróżowanie samolotem jest domeną ludzi żyjących w XXI wieku. Możliwości jakie oferują dzisiaj loty krajowe i międzynarodowe sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na tą formę przemieszczania. W związku z tym państwa wysoko rozwinięte podejmują decyzje mające na celu zminimalizowanie kosztów takich form podróżowania.

Im więcej tym lepiej
Niemcy uwielbiają podróżować samolotami. Badacze upodobań konsumenckich z instytutu YouGov przepytali ponad 300 tysięcy Niemców, chcąc się dowiedzieć, jakie produkty cieszą się u naszych zachodnich sąsiadów największym powodzeniem. Sprawa była jasna, pierwszą dziesiątkę ulubionych marek w RFN otwierają linie lotnicze Lufthansa. Nic więc dziwnego, że politycy, dbając o to co rodzime planują zrezygnowanie z podatku lotniczego.

Trwają negocjacje polityczne z których wynika, iż Niemcy najprawdopodobniej zrezygnują z opodatkowania biletów lotniczych. Podatek lotniczy został wprowadzony na Zachodzie na początku 2011 roku, odkąd opłatę pobiera się od każdego wylatującego z niemieckiego lotniska pasażera. Stawka tego podatku jest uzależniona od celu podróży i wynosi zwykle od 7,5 euro dla lotów krajowych oraz w obrębie Unii Europejskiej przez loty o średniej długości obłożone stawką w wysokości 23 euro, do nawet 42 euro przy dalekich trasach, np. do krajów z Ameryki Południowej. Podatku nie płacą jedynie pasażerowie tranzytowi.

To się opłaca
Jak podaje niemiecki rząd, do budżetu dzięki podatkowi lotniczemu trafia około miliard euro rocznie. Od samego początku wprowadzenia tego podatku protestują niemieckie linie lotnicze. Ich zdaniem rodzime branże tracą bez podatek ogromne środki finansowe, przez co stają się coraz mniej konkurencyjne w skali lotnisk światowych, a wysokie koszty sprawiają likwidacje kolejnych miejsc pracy.

Za podatkiem lotniczym opowiadają się z kolei organizacje ekologiczne, w tym licząca blisko pół miliona członków Niemieckiego Związku na rzecz Środowiska i Ochrony Przyrody (BUND) domagająca się nie tylko utrzymania podatku, ale również zwiększenia jego stawek na rzecz ochrony klimatu.

Nad przyszłością podatku lotniczego coraz głośniej debatują niemieccy politycy. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że najprawdopodobniej zostanie on zniesiony w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>